2007 Winners

Presented at the 2008 CSE Prizes Reception

NameWinnerAmountSponsor
Avaya Australia Prize for Year 1 Computing Nathania Astria - Avaya Logo
Avaya Australia Prize for Year 3 Software Engineering No Winner - Avaya Logo
CiSRA Year 2 Award Michael Rose $2,000 CISRA
CiSRA Year 2 Award Prashant Varanasi $2,000 CISRA
CiSRA Year 2 Award (Shared) Yanjin Zhu $2,000 CISRA
CiSRA Year 3 Award Andrew Campbell-Smith $2,000 CISRA
CiSRA Year 3 Award Benjamin Kalman $2,000 CISRA
CiSRA Year 3 Award (Shared) Weng Lock Mok $2,000 CISRA
CiSRA Project Award Toby Rahilly $2,000 CISRA
CiSRA Project Award Yose Widjaja $2,000 CISRA
CiSRA Project Award (Shared) Sunny Leung
Shihab Hamid
$2,000 CISRA
CISRA Best Research Paper Award Harvey Tuch $2,000 CISRA
Macquarie Performance Prize for Year 1, 1st David Claridge $500
Macquarie Performance Prize for Year 1, 2nd Andrew Cameron $350
Macquarie Performance Prize for Year 1, 3rd Brock White $250
Macquarie Performance Prize for Year 2, 1st Prashant Varanasi $500
Macquarie Performance Prize for Year 2, 2nd Amy Lo $350
Macquarie Performance Prize for Year 2, 3rd Timothy Wiley $250
Macquarie Second Year Software Engineering Award (Group) Adam Brimo
Walter Chung
Ricky Setiawan
Shankar Vasudevan
$2,000
Microforte COMP4431 Prize (Group) Kurianski, Jan Jerzy
Tsang, Wendy Wing Lam
Wang, Steven Heng
Prize MicroForte
Microsoft Performance Prize - Year 3, 1st Benjamin Kalman Prize Microsoft
Microsoft Performance Prize - Year 3, 2nd Melody Wang Prize Microsoft
Murray Allen Award in Computer Science Thurston Dang $3,000 Professor Murray Allen
NICTA Performance Prize Andrew Appleyard $1,000 NICTA
Oakton Performance Award Shitiz Sehgal   Oakton
IBM ADL Canberra (OzLabs) Operating Systems Prize Josh Matthews $2,000 IBM
Sensory Networks Algorithms & Programming Technology Prize Semester 1 (Shared) Matthew Heike
Steven Wang
$500 Sensory Networks
Sensory Networks Algorithms & Programming Technology Prize Semester 2 Abdoulmenim Bilh $500 Sensory Networks
Sensory Networks Cryptography and Security Prize No Winner - Sensory Networks
Skillsearch Computing Prize for Year 3 Software Engineering Workshop (Group) Imran Hossain
Yi Bei Huang
Min'An Tan
Henry Hao Cheng Zhong
$2,000 Skillsearch

2007 CSE Performance Prizes

Place1st Year2nd Year3rd Year4th YearPGRD
1st David Claridge Prashant Varanasi Benjamin Kalman Andrew Appleyard Sehgal, Shitiz
2nd Andrew Cameron Amy Lo Melody Wang Yose Widjaja Wu, Jeffrey Wen-Chieh
3rd Brock White Timothy Wiley Min'An Tan Raymond Chiu Kan, Reuben
4th Stuart Robinson Sam McNally Apurv Goel Toby Rahilly Lu, Bian
5th Nathania Astria Nicholas Webb Joshua Matthews Michael Momdjian Hu, Zuwei
6th Voon Hian Lee Benedict Chan Steven Wong James Wong Wang, Zhong
7th Matthew Godfrey Wing Lam Hao Xiang Shen Yi Zhang Yan, Min
8th Tarik Hussein Michael Hills Xin Liang Joseph Gentle Chan, Vincent Sze Lung
9th James Bungard Jarryd Beck Andrew Campbell-Smith Guang Yuan Xu Feng, Yi
10th Andrew Lowe Mervin Sayseng Ryan Ericson Lily Xia Tjandrawibawa, Felix