2008 Winners

Presented at the 2009 CSE Prizes Reception

NameWinnerAmountSponsor
Anita Borg Award None $2,000 Gernot Heiser and Trudy Weibel
CiSRA Year 2 Award   $2,000 CISRA
CiSRA Year 2 Award   $2,000 CISRA
CiSRA Year 2 Award (Shared)   $2,000 CISRA
CiSRA Year 3 Award   $2,000 CISRA
CiSRA Year 3 Award   $2,000 CISRA
CiSRA Year 3 Award (Shared)   $2,000 CISRA
CiSRA Project Award David Maunder $2,000 CISRA
CiSRA Project Award (Group) Matthew Conolly
Nikolaus Youdale
$2,000 CISRA
CiSRA Project Award (Group) Michael Rose
Carol Mak
Vincent Tjong
Amy Lo
$2,000 CISRA
CISRA Best Research Paper Award Chenyi Zhang $2,000 CISRA
Google Third Year Prize Timothy Wiley $1,000 Google
Macquarie Performance Prize for Year 1, 1st Jeremy Apthorp $500
Macquarie Performance Prize for Year 1, 2nd David Tang $350
Macquarie Performance Prize for Year 1, 3rd Liam O'Connor-Davis $250
Macquarie Performance Prize for Year 2, 1st Brock White $500
Macquarie Performance Prize for Year 2, 2nd Adrian Danis $350
Macquarie Performance Prize for Year 2, 3rd James Dymond $250
Macquarie Second Year Software Engineering Award (Group) James Hatherly
Gagandeep Singh Khurana
John Pearce
Rhys Schmidtke
$2,000
Microforte COMP4431 Prize (Group) James Kong
Vivian Ong
Steve Cossell
David Gale
Prize MicroForte
Microsoft Performance Prize - Year 3, 1st Timothy Wiley Prize Microsoft
Microsoft Performance Prize - Year 3, 2nd Prashant Varanasi Prize Microsoft
Murray Allen Award in Computer Science Timothy Wiley $3,000 Professor Murray Allen
NICTA Performance Prize Thurston Dang $1,000 NICTA
The OzLabs Operating System Prize Prashant Varanasi $2,000 Ozlabs
Sensory Networks Algorithms & Programming Technology Prize Semester 1 (Shared) Glen Kelley
Amy Lo
$500 Sensory Networks
Sensory Networks Algorithms & Programming Technology Prize Semester 2 (Shared) Adrian Ratter
Timothy Wiley
$500 Sensory Networks
Skillsearch Computing Prize for Year 3 Software Engineering Workshop (Group) John Youkhana
Luke Vukasin
Mark Lockery
Chenyi Zhang
$2,000 Skillsearch

2008 CSE Performance Prizes

Place1st Year2nd Year3rd Year4th YearPGRD
1st Apthorp, Jeremy White, Brock Wiley, Timothy Dang, Thurston Yang, Yang
2nd Tang, David Danis, Adrian Varanasi, Prashant Clayphan, Andrew Yuwono, Darius
3rd O'Connor-Davis, Liam Dymond, James Ratter, Adrian Tan, Min'An Foster, Jacob
4th Scott, Jake Claridge, David McNally, Sam Lai, Ho Yin Parikh, Prerak
5th Rodgers, Simon Robinson, Stuart Mok, Weng Lock Sullivan, David Zheng, Shujiong
6th Massaioli, Robert Astria, Nathania Chan, Benedict Lo, Dennis Yan, Sicong
7th Hunter, Youssef Ma, Charles Hills, Michael Goel, Apurv Chen, Bohao
8th Wagner, Christopher Medaglia Dyonisio, Carlos Lam, Wing Tung Laird, John Bilh, Abdoulmenim
9th Teh, Belinda Bungard, James Lo, Amy Frazer, Matthew Zhou, Yang
10th Tjhin, Xu-Heng Ng, Wen Chao Dubs, Michael Boyton, Andrew Wu, Chao