2012 Winners

Presented at the 2013 CSE Prizes Reception

NameWinnerAmountSponsor/Donor
Advanced Operating Systems Alumni Prize Christian Webb $2,000 Alumni and Staff**
Amadeus COMP932 Prize Ruth Mierowsky $500 Amadeus Logo
Anita Borg Award Bethany Crane $2,000 Gernot Heiser
and Trudy Weibel
Ben Rudzyn Memorial Prize in Microprocessors & Interfacing John Cramb $750 Susan and Joseph Rudzyn
CiSRA Project Award Adam Muhlbauer and Timothy Zelinsky $2,000 CISRA
CiSRA Project Award Xi Chen and David Morrison $2,000 CISRA
CISRA Best Research Paper Award Weiren Yu $2,000 CISRA
Google Third Year Prize Luke Tsekouras $1,000 Google
IMC Pacific COMP3121 Prize
(1st Place)
Yimeng Deng and Jaiden Ashmore (Shared) $1000 IMC
IMC Pacific COMP3121 Prize
(2nd Place)
Luke Tsekouras $500 IMC
IMC Pacific COMP3121 Prize
(3rd Place)
Nathan Wilson $500 IMC
Macquarie Performance Prize for Year 1
(1st Place)
Wen Jia Liu $500
Macquarie Performance Prize for Year 1
(2nd Place)
Oliver Chang $350
Macquarie Performance Prize for Year 1
(3rd Place)
Patrick Teen $250
Macquarie Performance Prize for Year 2
(1st Place)
Luke Harrison $500
Macquarie Performance Prize for Year 2
(2nd Place)
Oliver Chang $350
Macquarie Performance Prize for Year 2
(3rd Place)
Kenneth Wong $250
Macquarie Second Year Software Engineering Group Award TBA $2000
Microforte COMP4431 Group Prize Christopher Lam, Rhys Davis, Nick Cellini, Esther Mosad (Shared) $500 MicroForte
Microsoft Performance Prize - Year 3
(1st Place)
Xi Chen $300 Microsoft
Microsoft Performance Prize - Year 3
(2nd Place)
Jaiden Ashmore $200 Microsoft
Murray Allen Award
in Computer Science
TBA $3,000 Professor Murray Allen
NICTA Performance Prize Robert Clifton-Everest $1,000 NICTA
Optiver COMP4001 Prize Robert Clifton-Everest $500 Optiver Logo
Optiver SENG3020 Group Prize Charagh Jethnani, Travis Sansome (Shared) $2000 Optiver Logo
QuantumLinx COMP2111 Prize Christopher Manouvrier $500 Quantumlinx_correctblue

**Advanced Operating Systems Alumni Prize Sponsors

Alumni: Matthew Chapman, Luke Deller, Emmanuel Galanos, Charles Gray, Matthew Grosvenor, Josh Matthews, Caleb Moore, Rupert Shuttleworth, David Snowdon, Adam Wiggins, Ka-Shu Wong
Staff: Gernot Heiser, Kevin Elphinstone
Plus other anonymous contributors

2012 CSE Performance Prizes

Place1st Year2nd Year3rd Year4th YearS1
PGRD
S2
PGRD
1st Wen Jia Liu Luke Harrison Xi Chen Robert Clifton-Everest Gidon Jones Thanh-Mai Diep
2nd Oliver Chang Oliver Chang Jaiden Ashmore Peter Anderson Yang Zhang Christopher Chen
3rd Patrick Teen Kenneth Wong Nathan Wilson Liam O'Connor-Davis Xi Chen Peizhi Shao
4th Joseph Tuong Karla Burnett Luke Tsekouras James Laughlin Nasreen Sharique Xiaoxiang Chen
5th John Cramb Theo Julienne Daniel Berger Tran Ngoc Ma Haodong Qian Meekyung Lee
6th Matthew Davis Robert Newey Daniel Murphy Steven Hang Xinyu Li Chang Liu
7th Karl Krauth Joel Brady Jack Murray Yiyang Chen Zhongyang Chen Quang Hoa Vu
8th Evgeny Martynov Han Zhao Zilin Chen Richard Weiss Ni Xin Xiang Xiao
9th David McKinnon Jianwen Lim Mathew Yeap Hans Piendhy Meng Meng Hailun Zhang
10th James Ross Junjie Chen Joseph Barcham Lianne Lee Cong Khang Ngo Jian Lin