2014 Winners

Presented at the 2015 CSE Prizes Reception

NameWinnerAmountSponsor/Donor
Alumni COMP9242 Award Will Andrew and Genevieve Carter $2,000 seL4 image
Alumni and Staff**
Amadeus COMP9322 Prize Mathew Jun Yu Chong $500 Amadeus Logo
Anita Borg Award
Anita Borg
Sarah Bennet $2,000 Gernot Heiser
and Trudy Weibel
Ben Rudzyn COMP2121 Memorial Prize Florencia Irena $750 Susan and Joseph Rudzyn
BIGWORLD COMP4431 Group Prize Sheryl Shi and Junjie Chen $500 BigWorld Logo
CiSRA Best Research Paper Award David Cock $2,000 CISRA Logo
Department of Defence (Graduate Office) COMP3331 Computer Networks and Applications Prize, 1st Place Samuel Marden and Hamish Miles $800 Department of Defence Logo
Department of Defence (Graduate Office) COMP3331 Computer Networks and Applications Prize, 2nd Place  -  - Department of Defence Logo
Department of Defence (Graduate Office) COMP3331 Computer Networks and Applications Prize, 3rd Place Adam Chyb, Jacob Godbout and Matthew Moss  $200 Department of Defence Logo
Google Third Year Prize   $1,000 Google Logo
IMC Pacific COMP3121 Prize
(=1st Place)
Karl Krauth $750 IMC Logo
IMC Pacific COMP3121 Prize
(=1st Place)
Joshua Lau $750 IMC Logo
IMC Pacific COMP3121 Prize
(3rd Place)
Armin Chitizadeh $500 IMC Logo
Jane Street COMP3141 Prize
(1st Place)
Robert Anderspn-Butterworth $1000 Jane Street Logo
Jane Street COMP3141 Prize
(2nd Place)
Oliver Chang $750 Jane Street Logo
Jane Street COMP3141 Prize
(3rd Place)
Joshua Geron $500 Jane Street Logo
Jane Street COMP4181/9181 Prize
(1st Place)
Course not run in 2014 $1000 Jane Street Logo
Jane Street COMP4181/9181 Prize
(2nd Place)
Course not run in 2014 $750 Jane Street Logo
Jane Street COMP4181/9181 Prize
(3rd Place)
Course not run in 2014 $500 Jane Street Logo
Macquarie Performance Prize for Year 1
(1st Place)
  $500 Macquarie Logo
Macquarie Performance Prize for Year 1
(2nd Place)
  $350 Macquarie Logo
Macquarie Performance Prize for Year 1
(3rd Place)
  $250 Macquarie Logo
Macquarie Performance Prize for Year 2
(1st Place)
  $500 Macquarie Logo
Macquarie Performance Prize for Year 2
(2nd Place)
  $350 Macquarie Logo
Macquarie Performance Prize for Year 2
(3rd Place)
  $250 Macquarie Logo
Macquarie SENG2121 Award Edwin Li, Banson Tong, Jason Lim and Gavin Tam $2000 Macquarie Logo
Microsoft Performance Prize - Year 3
(1st Place)
  $300 Microsoft Logo
Microsoft Performance Prize - Year 3
(2nd Place)
  $200 Microsoft Logo
Murray Allen Award
in Computer Science
  $3,000 Murray Allen Photo
Professor Murray Allen
NICTA Performance Prize   $1,000 NICTA Logo
Optiver COMP6771 Prize Lei Qian $500 Optiver Logo
Optiver SENG3020 Group Award William Archinal
Hamish Durkin
Anshul Jain
$2000 Optiver Logo
Optiver SENG3020 Runners-up Group Award Nathan Sturgess 
Aaron Wood
Mina Samy
$2000 Optiver Logo
Quantium COMP2041 Prize (1st Place)   $1000  QUANTIUM Logo
Quantium COMP2041 Prize (2nd Place)   $600  QUANTIUM Logo
Quantium COMP2041 Prize (3rd Place)   $400  QUANTIUM Logo
Quantium COMP3311 Prize (1st Place) Christopher Marwick $1000  QUANTIUM Logo
Quantium COMP3311 Prize (2nd Place) Michael Yu $600  QUANTIUM Logo
Quantium COMP3311 Prize (3rd Place) Fong To $400  QUANTIUM Logo
QuantumLinx COMP2111 Prize Samuel Whitton $500 Quantumlinx Logo
ResMed COMP1917 Prize (1st Place) James Houlahan $500 ResMed Logo
ResMed COMP1917 Prize (2nd Place) Liam Hayes $300 ResMed Logo
ResMed COMP1917 Prize (3rd Place) Glen Carmichael and Adley Phu $200 ResMed Logo
Wipro COMP4336/9336 Prize Randal Grant and Hong Zhang $500 Wipro Logo

**Alumni COMP9242 Prize Sponsors
Alumni: Matthew Chapman, Luke Deller, Emmanuel Galanos, Charles Gray, Matthew Grosvenor, Josh Matthews, Caleb Moore, Rupert Shuttleworth, David Snowdon, Adam Wiggins, Ka-Shu Wong
Staff: Gernot Heiser, Kevin Elphinstone
Plus other anonymous contributors

Performance Awards

Place1st Year2nd Year3rd Year4th YearS1
PGRD
S2
PGRD
1st James Houlahan Adam Chyb Karl Krauth Kenneth Wong Barry Skalrud Yunchao Feng
2nd Kyle Simpson Oliver Tan Evgeny Martynov Luke Tsekouras Hongcheng Zhou Xi Caoqiu
3rd Darwin Vickers Vanessa Ung Jiashu Chen Luke Harrison Jacob Munro Diyin Zhou
4th Glen Carmichael Joshua Lau Kuruppu Gunatillaka Shivam Garg Josef Visser Lei Qian
5th Liam Hayes Yujin Wu Oliver Chang Xiao Guan Qian Zhang Mathew Chong
6th William Hales Florencia Irena John Cramb Matthew Moss Hongpeng Xuan Yin Du
7th Kevin Tran Diogo Real Luke Esther Rebecca Wiley Xiang Yang Dennis Kao
8th Joshua Lau George Caley Aaron Balsara Daryl D'Souza Jinli Liang Ning Li
9th Henry Zhang Gavin Tam Randal Grant Nicholas Higgins Sisi Chen Wesley Cox
10th Matthew Palmer Jacob Godbout Vy The Hong Jaiden Ashmore Alexander Whillas Ziyi Zhou