Research Areas

54 records found

Name Office Phone Email Research Areas
Mike Bain K17 401H 56935 mike
  • Machine Learning
  • Inductive Logic Programming
  • Behavioural Cloning
  • Concept Analysis
  • Bioinformatics
Leonard Bass L5 NICTA leonardb
  • Dependable Systems
  • DevOps
  • Cloud Computing
  • Software Architectures
Boualem Benatallah K17 407 54767 boualem
  • Service Oriented Archietctures
  • Business Process Management
  • End user programming
  • Data/application integration
  • Cloud computing
  • Web services composition
  • Ad-hoc processes: discovery, correlation, querying, and analytics
  • Crowd sourcing (processes management, quality control, people management)
Alan Blair K17 412C 57131 blair
  • Machine Learning
  • Neural Networks
  • Robotics
  • Evolutionary Computation
Athanassios Boulis ATP Australian Technology Park aboulis
  • Wireless Sensor Networks
Richard Buckland K17 210 54063 richardb
  • Security Engineering
  • Cryptography
  • Distributed Computing
  • Computational Algebra
  • Formal Methods
  • Teaching and Learning
Manuel Chakravarty K17 510C 54495 chak
  • Programming Languages
  • Compilers
  • Functional Programming
  • Type Systems
  • Language-Based Security
  • Concurrency
  • Parallelism
  • Multicore Systems
  • High-Performance Computing
  • Program Transformation
Chun Tung Chou K17 608 57203 ctchou
  • Wireless Sensor Networks
  • Nano Communication Networks
  • Pervasive Computing
Peter Chubb L5 NICTA 83060552 peterc
  • Unix and other Operating System Scalability
  • Scheduling
  • Memory Management
  • Operating Systems
  • Resource Management
Oliver Diessel K17 501B 57384 odiessel
  • Reconfigurable Systems: design flows, tools, run-time environments
  • Reconfigurable Architectures: models, devices
  • Reconfigurable Computing: applications, algorithms, circuits
Kevin Elphinstone L5 NICTA room E626 83060573 kevine
  • Operating Systems
  • Microkernels
  • Multiserver Systems
  • Computer Architecture
Kai Engelhardt K17 217C 54497 kaie
  • Rigorous Methods for Program Construction
  • Epistemic and Temporal Logics in Computer Science
  • Distributed Computing
  • Theory of Computer Security
Bruno Gaeta K17 401C 57213 bgaeta
  • Bioinformatics
  • Computational Immunogenetics
  • Bioinformatics of Gene Regulation
Serge Gaspers K17 217D 56934 sergeg
  • Algorithms and Complexity
  • Parameterized Complexity
  • Graph Theory
  • Computational Social Choice
Adnene Guabtni L5 NICTA aguabtni
  • Business Workflow Evolution
  • Concurrency Theory and Practice
  • Data Mining, Graph Visualization
  • Database Query Processing
  • Distributed Database Systems
  • Distributed Computing
  • Object-oriented Design and Technology
  • Process Spaces
  • Services Oriented Computing
  • Web Services and Business Process Modelling
  • Web Services and Data Integration
  • Workflow Management Systems
Hui Annie Guo K17 501F 57136 huig
  • System Level Pipelining
  • ASIP Design
  • Low Power Design
  • Embedded Systems
Mahbub Hassan K17 607 56198 mahbub
  • Mobile Networks
  • Mobile Computing
  • Vehicular Ad-Hoc Networks
  • Vehicular Internet Access
  • Mobile Broadband
  • Mobile Internet
  • Vehicular Wireless Communications
  • Mobile Media Streaming
Bradford Heap K17 301-04 56916 bradfordh
  • Artificial Intelligence
  • Recommender Systems
  • Robotics
Gernot Heiser L5 NICTA 83060550 gernot
  • Operating Systems
  • Virtualization
  • Embedded Systems
  • Security
  • Power Management
  • Multicore Systems
Xiaowei Huang K17 216 54535 xiaoweih
  • Formal Methods
  • Theory of Programming Languages
  • Logic in Computer Science
Aleksandar Ignjatovic K17 504 56659 ignjat
  • Applications of Mathematical Logic to Computational Complexity
  • Signal Representation and Processing
  • Algorithms for Embedded Systems
Sanjay Jha K17 611 56471 sanjay
  • Wireless Sensor Networks
  • Wireless Mesh Networks
  • Resilience in IP/MPLS Networks
  • Quality of Service in the Internet
Salil Kanhere K17 612 56927 salilk
  • Mobile Networks
  • Participatory Sensing
  • Wireless Sensor Networks
  • Network Security
  • Pervasive Computing
  • Information Privacy
Gabriele Keller K17 501I 56032 keller
  • High-Performance Computing
  • Programming Languages
  • Program Transformation
Gerwin Klein L5 NICTA 57349 kleing
  • Formal Methods for Program Reasoning and Verification
  • Semantics and Type Systems of Programming Languages
  • Operating Systems
  • Formal Methods
  • Formal Specification and Refinement
  • Functional Programming
  • Logic in Computer Science
Lavy Libman K17 501C 55930 llibman
  • Intelligent transport systems
  • Wireless communications and networks
Xuemin Lin K17 503 56493 lxue
  • Algorithm and Complexity
  • Distributed Database Systems
  • Data Mining, Graph Visualization
  • Spatial Database Systems
  • Computational Geometry
Anna Liu ATP Australian Technology Park 93762184 annaliu
  • Distributed Software Engineering
  • Software Architectures
  • Cloud Computing
  • Services Engineering
Nadine Marcus K17 401B 55173 nadinem
  • Human Computer Interaction
  • Adaptive E-learning
  • Modelling of Human Cognition
  • Cognitive Load Theory
  • Human Robot Interaction
Eric Martin K17 409 56936 emartin
  • Logical foundations of AI
  • Formal Learning Theory
  • Logical Paradigms of Inductive Inference
  • Logic Programming
Carroll Morgan K17 201D 55317 carrollm
  • Formal Specification and Refinement
  • Probabilistic Refinement
  • Concurrency
Maurice Pagnucco K17 104A 55518 morri
  • Artificial Intelligence
  • Knowledge Representation
  • Belief Revision
  • Cognitive Robotics
Helen Hye-Young Paik K17 401A 54095 hpaik
  • Web Services and Business Process Modelling
  • Web Services and Data Integration
  • Workflow Management Systems
  • Services Oriented Computing
Sri Parameswaran K17 510D 57223 sridevan
  • Hardware Software Co-Design
  • VLSI Systems
  • Low Power Design
Andreas Reinhardt K17 609 57679 andreasr
  • Distributed Computing
  • Embedded Systems
  • Power Management
  • Wireless Sensor Networks
  • Energy Efficiency
Malcolm Ryan K17 401F 56921 malcolmr
  • Artificial Intelligence
  • Computer Game Design
  • Interactive Narrative
  • Natural Language
  • Planning
  • Robotics
Abdallah Saffidine K17 510B 56496 abdallahs
  • Artificial Intelligence
  • Planning
  • Temporal Logic
  • Nonmonotonic Reasoning
Claude Sammut K17 401J 56932 claude
  • Artificial Intelligence
  • Machine Learning
  • Robotics
  • Conversational Agents
  • Logic Programming
  • Knowledge-Based Image Understanding
John Shepherd K17 410 56494 jas
  • On-line Learning Systems
  • Database Query Processing
  • Information Extraction
  • Web Searching
  • Multimedia Databases
  • Information Retrieval/Filtering
  • Web System Architecture
  • Data Generation for Relational Schemas
Arcot Sowmya K17 412E 56933 sowmya
  • Computer Vision
  • Learning in Vision
  • Medical Image Interpretation
  • Satellite and Aerial Image Interpretation
  • Visual Robotics and Robotic Vision and Control
  • Concurrent Real-Time and Distributed Systems
  • Reuse Techniques in VLSI/SoC
  • Vision and ControlSoftware Engineering
Andrew Taylor K17 401G 55525 andrewt
  • Application of Logic Programming
  • Compiler Technology
  • Computers and Biology
  • Knowledge Acquisition
  • Knowledge Representation
  • Logic Programming
  • Program Analysis
  • Signal Recognition
Michael Thielscher K17 401I 57129 mit
  • Artificial Intelligence
  • Cognitive Robotics
  • Intelligent Agents
  • Knowledge Representation
  • Logic Programming
  • Nonmonotonic Reasoning
Ron van der Meyden K17 217G 56922 meyden
  • Theory of Computer Security
  • Logic in Computer Science
  • Logic of Knowledge and Belief
  • Temporal Logic
  • Theory of Distributed Systems
  • Formal Methods
  • Probabistic Models, Reasoning Under Uncertainty
Rob van Glabbeek L5 NICTA 83060492 rvg
  • Concurrency
Srikumar Venugopal K17 412B 56255 srikumarv
  • Cloud Computing
  • Services Engineering
  • Data-Intensive Distributed Computing
  • Elastic Computing
Toby Walsh L5 NICTA tw
  • Artificial Intelligence
Wei Wang K17 507 57162 weiw
  • XML and Semi-Structured Data
  • Data Mining
  • Data Warehouse and OLAP
  • Spatial Database Systems
  • Similarity Query Processing
  • Keyword Search
  • High-dimensional Indexing
Geoff Whale K17 217B-01 54046 geoffw
  • Algorithm Animation
  • Natural Language Processing
  • Plagiarism Detection
  • Program Similarity
William H. Wilson K17 405 56876 billw
  • Cognitive Modelling
  • Applications of Category Theory to Cognitive Modelling
Wayne Wobcke K17 307 56475 wobcke
  • Intelligent Agents
  • Recommender Systems
  • Data Mining
  • Dialogue Management
  • Mobile Applications
Raymond Wong K17 213 55932 wong
  • Database Query Processing
  • Information Retrieval/Filtering
  • Web Searching
  • XML and Semi-Structured Data
  • Advanced Internet Technologies
  • Mobile Computing
Hui Wu K17 501D 56572 huiw
  • Real-Time Embedded Systems
  • Parallel and Distributed Computing
  • Wireless Sensor Networks
Jingling Xue K17 501L 54889 jingling
  • Compiler Optimisations
  • Object-Oriented Languages
  • Compilers for Embedded Systems
  • Parallelising and Optimising Compilers
  • Parallel and Distributed Computing
  • Program Analysis
  • Programming Languages
Liming Zhu ATP Australian Technology Park 93762138 limingz
  • Cloud Computing
  • Dependable Systems
  • Distributed Computing
  • Web Services and Business Process Modelling
  • DevOps
  • Web System Architecture
  • Software Architectures