COMP[29]041 16s2 LiC: Andrew Taylor
Course outline, Guide to home computing, Docker, Lecture recordings
Course forum, View marks, Manage submissions, gitlab
Assignment: 1 (draft automarking) 2 (docker)
Tut Questions: 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Tut Solutions: 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Lab Exercises: 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Lab Solutions: 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 13
Introduction: slides notes
Filters: slides notes examples C code files
Shell slides notes code files
Shell case study - plagiarism detection: code files
Perl: intro slides notes arrays&hashes slides notes regex slides notes functions slides notes Examples: code files
Python slides notes code files
WWW/CGI slides notes example CGI scripts example - old format other examples files
Performance slides notes code files
Safety slides notes code files
Version Control slides notes files
Build tools slides notes code files
Exam slides notes other information

Lectures Weeks 1-12+13? UNSW Campus Maps

Tue 13:00 - 15:00 Rex Vowels Andrew Taylor (andrewt)
Thu 17:00 - 18:00 Rex Vowels Andrew Taylor (andrewt)

Consultations tutors will available in these labs to provide extra help (shared with COMP1 courses)

What When Where Who
programming Mon 14-16:00 (weeks 4-13) Strings/J17 302 Mark Shen, Stephen Leung, John Wang
programming Fri 11:30am - 1:30pm (weeks 4-13) Kora/J17 307 Sandeep Kaur, Steven Strijakov (12pm), Peter Kydd
programming Fri 14:30am - 16:30pm (weeks 4-5,7-9,11-13) Strings/J17 307 Michael Simarta, Stanis Shkel, Matthew Perry

Tutorials + Labs (weeks 2-13) CSE Lab Map

ClassID Tutorial Lab Who (username@cse.unsw.edu.au)
T15A tue15-brass Tue 15:00 - 16:00 Block G6 Tue 16:00 - 18:00 BrassME305 Lucas Pickup, +Michael Simarta (z3424653,z3467849)
T18A tue18-brass Tue 18:00 - 19:00 RedC M010 Tue 19:00 - 21:00 BrassME305 Matthew Stark, +Minjie Shen (z3470193,z5041652)
W09A wed09-brass Wed 09:00 - 10:00 Quad G031 Wed 10:00 - 12:00 BrassME305 Daniel Phillips, +John Wiseheart (z3424649,z3463754)
W09B wed09-strings Wed 09:00 - 10:00 Mat 125 Wed 10:00 - 12:00 StringsME3 Daniel Slater, +Wilton Xie (z5016389,z5017081)
W12A wed12-brass Wed 12:00 - 13:00 Col LG01 Wed 13:00 - 15:00 BrassME305 Fredrik Westling +Claudia Tu(z3365501,z3459448)
W12B wed12-strings Wed 12:00 - 13:00 Law 302 Wed 13:00 - 15:00 StringsME3 Wilton Xie, +John Luo (z5017081,z5025095)
W15A wed15-brass Wed 15:00 - 16:00 Ainswth201 Wed 16:00 - 18:00 BrassME305 Michael Simarta, +Matthew French (z3467849,z5017211)
W15B wed15-strings Wed 15:00 - 16:00 Block G16 Wed 16:00 - 18:00 StringsME3 Ning Jian Teh, +Fredrik Westling (z3459323,z3365501)
H11A thu11-brass Thu 11:00 - 12:00 Mat 102 Thu 12:00 - 14:00 BrassME305 Daniel Slater, +Ilan Kessler (z5016389,z3452196)
H11B thu11-strings Thu 11:00 - 12:00 Webst 250 Thu 12:00 - 14:00 StringsME3 Matthew Stark, +Henry Zhang (z3470193,z5019181)
H14A thu14-brass Thu 14:00 - 15:00 Ainswth201 Thu 15:00 - 17:00 BrassME305 Daniel Li, +Oliver Nordon (z3466296,z3462772)
H14B thu14-strings Thu 14:00 - 15:00 Block G15 Thu 15:00 - 17:00 StringsME3 Ilan Kessler, +Donny Yang (z3452196,z3470068)
H18A thu18-brass Thu 18:00 - 19:00 OMB151 Thu 19:00 - 21:00 BrassME305 Fredrik Westling, +Adam Tizzone (z3365501,z5060214)
H18B thu18-strings Thu 18:00 - 19:00 RedC M010 Thu 19:00 - 21:00 StringsME3 Daniel Li, +Minjie Shen (z3466296,z5041652)
H18C thu18-sitar Thu 18:00 - 19:00 CivEng 102 Thu 19:00 - 21:00 SitarME306 Hayden Smith, +Nicola Gibson (z3418003,z3459255)
F12A fri12-strings Fri 12:00 - 13:00 Gold G06 Fri 13:00 - 15:00 StringsME3 Donny Yang, +Nicola Gibson (z3470068,z3459255)
F12B fri12-brass Fri 12:00 - 13:00 Webst 250 Fri 13:00 - 15:00 BrassME305 Costa Paraskevopoulos, +Minjie Shen (z5059988,z5041652)